26 Kasım 2017 tarihinde davet üzerine La Travelia ekibi olarak Nice’deki Fransızca dil okulu Azurlingua’yı ziyarete gittik. Bir haftalık eğitim programımız için pazar günü Nice’e varış yaptık. Öncelikle havalimanına varır varmaz Azurlingua’nın personeli olan Romain tarafından karşılandık. Genç, dinamik ve güler yüzlü biri olan bu görevli bize ayrıca yol boyu Nice şehri ile ilgili bilgiler verdi ve merak ettiğimiz soruları cevapladı. Konaklayacağımız yer olan Merkez kampüsün bulunduğu yere geldiğimizde, odamızın bulunduğu apartmanın manyetik anahtarı ile odamızın anahtarlarını teslim ettikten sonra konaklayacağımız yer ile ilgili bilgileri verdi. 

Odamızda özel Azurlingua tişörtlerimiz ve ertesi gün başlayacak olan program ile ilgili notlar bulunuyordu. Konakladığımız yer bir yetişkin yurdu olduğu için herkesin bireysel olarak yemek ihtiyacını giderebileceği, odaların dışında ortak bir mutfak alanı bulunuyor. Buradaki buzdolapları içinde her odaya ait bir raf belirlenmiş ve etiketlenmiş. Ayrıca mutfaktaki panoda ücretsiz kullanabileceğimiz wifi şifresi de belirtilmiş.

İlk gün için, akşam üzerine doğru vardığımız şehirde, yerleştikten sonra küçük bir tur atmak istedik. Merkez kampüsten çıkınca sahile varmak epey kolay, yürüyerek meşhur “Promenade des Anglais” caddesine çıkmak yalnızca 10-15 dakikanızı alıyor. Bu yürüyüşte etrafınızda mimarisiyle tipik çok hoş Fransız evlerini görebilirsiniz. Ve sonunda masmavi denizi ve mükemmel kumsalı ile sizi Promenade des Anglais sahil yolu karşılıyor.

Ertesi gün sabahtan yeni gelen öğrenciler seviye tespit sınavına tabi tutuluyorlar. Öğlen 12:00-13:30 arası öğlen yemeği molası, öğretmenlerimizin rehberliğinde hemen okulumuzun karşısındaki yemekhaneye geçtik. Burada okulun size sağladığı yemek kartı ile birbirinden çeşitli yemekler yanında salata, tatlı ve içecek de alabiliyorsunuz, öğrenciler için hazırlanan menü epey zengin ve lezzetli.

Sırada okulumuz idaresi ve çalışanlarıyla tanışma toplantısı var. Öncelikle İdari ekipten bizi karşılayan Gregory tanıtım amaçlı bize okulu gezdirdi. Bu sırada okul ve eğitim programı hakkında bilgiler verip sorularımızı cevaplandırdı. Daha sonra ise 14:30’da ana binanın bünyesinde bulunan toplantı odasına geçiyoruz. Bu kısımda özellikle belirtmem gereken konu; daha önceleri sadece telefonda görüşmüş olduğum Azurlingua ekibi her zamanki gibi bizi karşıladıklarında da çok kibar, güler yüzlü ve aynı zamanda profesyonel davranan bir ekipti. Zira Azurlingua’yı özellikle tavsiye etmemizdeki en önemli faktör; ulaşılabilirlik, hızlı geri dönüşleri, çözüm odaklı ve yardımsever oluşlarıdır. Toplantımız esnasında La Travelia gibi diğer pek çok ülkeden Azurlingua ile çalışan diğer partner acenteler ile de tanışıyoruz; Rusya, Estonya, Finlandiya ve Bulgaristan’dan Azurlingua’yı tercih eden öğrencilerin danışmanları.

Toplantımızda 2018 yılı için aldığımız güncel bilgiler doğrultusunda Azurlingua Fransızca dil okulu 8-17 yaş aralığı çocuklar için herşey dahil yaz paketi programları, 18 yaş üstü yetişkinler için genel Fransızca kursları, aile bireylerinin de çocuklarıyla katılabildiği aile programları, 50 yaş üstü yetişkinler için özel Fransızca kursları, tercihe bağlı mesleki Fransızca eğitimi ve Fransızca öğretmenlerine özel formasyon programları sunuyor.

Okul hizmet olarak baştan sona havalimanı karşılama ve transfer, konaklama, yemek, Fransızca dil kursu, aktivite ve geziler olmak üzere her şeyi sunuyor. Fransızca dil seviyeniz ne olursa olsun 7’den 70’e ister ayrı ayrı ister paket olarak tümünden yararlanabiliyorsunuz.   

Öte yandan okulun bulunduğu Cote D’Azur bölgesinde birbirinden güzel şehirler bulunuyor; Nice başta olmak üzere St Tropez, Cannes, Antibes, Villefranche-sur-mer, Juan-Lees-Pins, Menton, Eze, Vallauris, Grasse ve Monte Carlo başlıcaları arasında bulunuyor. Okul bünyesinde öğrenciler için bu şehirlere hafta boyunca çeşitli turlar düzenleniyor. Ayrıca bireysel olarak da ulaşım çok basit. Yalnızca 1,5 Euro’ya bindiğiniz otobüsler ile bir şehirden diğerine ulaşmak mümkün. Hem de birbirlerine çok yakın mesafede oldukları için, örneğin Nice’ten Antibes’e yaklaşık yarım saat, yine Nice’ten Cannes’a ulaşım sadece 1 saat. Daha hızlı varmak isterseniz 7 Euro’ya gidiş-dönüş bileti alabileceğiniz tren imkanı da bulunuyor.

Bu gezilere katılım ise şöyle gerçekleşiyor; öncelikle okulumuzun merkez kampüsü girişindeki animasyon ofisi panosunda duyurulan gezilerden katılmak istediklerinize isminizi yazıyorsunuz. Burada her gezi için gün gün, buluşma, başlangıç ve bitiş saatleri belirtilmiş. Tabi ki çocuk grupları için geziler paket programa dahil olduğundan kayıt işlemleri prosedürü gerekli olmuyor. Yetişkin gruplar ise burada isimlerini yazarak başladıkları kayıt işlemine ücretlerini görevliye ödeyerek tamamlıyorlar. Geriye sadece gezi günü girişteki buluşma noktasında hazır olmak kalıyor.  Gitmiş olduğunuz mevsime bağlı olarak da değişkenlik göstermekle beraber; Nice şehir gezisi, Villefranche-sur-mer, Lerins Adaları, Eze köyü ve Monaco şehir gezisi okulun başlıca gezilerinden.

AZURLİNGUA ANİMASYON OFİSİ

Gezi ve aktivitelerimizden sonra sıra okulumuzun kampüslerine gezmeye geliyor. Azurlingua aile yanı konaklama yanında 3 ayrı öğrenci yurdu konaklama imkanı sunuyor; Parc Imperial Kampüsü, Les Colinettes Kampüsü ve Estienne D’Orves Kampüsü.

PARC IMPERIAL KAMPÜSÜ

Öğrencilerin 3 veya 4 kişilik odalarda konakladığı ve çoğu zaman junior gruplar eğitim binasının da aynı yerde olduğu Parc Imperial Kampüsüdür.

LES COLİNETTES KAMPÜSÜ, TEK KİŞİLİK ÖĞRENCİ ODASI

Les Colinettes kampüsü ise tek kişilik odada kalmak isteyen öğrenciler için adeta bir otel konforu sunan öğrenci yurdudur.

ESTIENNES D’ORVES KAMPÜSÜ

Estiennes D’Orves kampüsü öğrencilerin 4 ve daha fazla kişilik odalarda kaldığı diğer bir öğrenci yurdu, fakat 2018 yılında okul idaresi bu konaklama alternatifi için başka bir yere geçiş yapacak.

 

Eğitim, kültür ve eğlence dolu bir haftanın sonunda evimize dönüş vakti geldi. Nice’e vardığımız gün olduğu gibi ekip bizi özel araç ile havalimanına bırakıyor. Bizi en iyi şekilde ağırlayan Azurlingua ekibine teşekkür ediyoruz.